Pracodawca otrzyma dopłatę za zatrudnienie seniora + inne zmiany w rynku pracy

Autor: Marta Wszoła

Dodano: 17 maja 2024

Dofinansowanie do zatrudnienia seniora oraz szerszy zakres uprawnionych do skorzystania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Takie rozwiązania zakłada rządowy projekt ustawy o rynku pracy.

Nowocześniejsze urzędy, dynamiczniej reagujące na zmiany na rynku pracy

Znamy założenia do projektu ustawy o rynku pracy, który został umieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Zakłada się unowocześnienie urzędów oraz dostosowanie usług do potrzeb pracodawców i zmieniającego się rynku pracy. Urzędy mają stawiać na zintegrowane wsparcie bezrobotnych (skorzystanie z kilku form wsparcia przez jedną osobę bezrobotną). Osoba bezrobotna ma wybrać sobie urząd pracy, w którym chce być zarejestrowana, urzędy mają też elastyczniej reagować na potrzeby pracodawców.

Przede wszystkim planowane jest jednak wsparcie pracodawców poprzez zmniejszenie biurokracji m.in. przy składaniu ofert pracy i obowiązków sprawozdawczych dla przedsiębiorców, a także poprzez możliwość korzystania z usług PUP online.

Pracodawca dostanie dofinansowanie na zatrudnienie seniora

Chyba najważniejszą zmianą dla pracodawców ma być wprowadzenie dofinansowania dla firm zatrudniających seniorów.

Przedsiębiorca będzie mógł otrzymać dofinansowanie za zatrudnienie osoby, poszukującej pracy (np. emeryta), który ukończył 60 lat – w przypadku kobiety lub 65 lat – w przypadku mężczyzny.

Wysokość dofinansowania będzie wynosić maksymalnie do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie. Pracodawca będzie otrzymywał dofinansowanie przez 24 miesiące. Jednak po okresie zatrudnienia z dofinansowaniem przedsiębiorca będzie zobowiązany do dalszego zatrudnienia seniora przez okres kolejnych 12 miesięcy.

Staż plus

Możliwe będzie również zorganizowanie stażu, który będzie wiązał się nie tylko ze zdobyciem doświadczenia przez osobę bezrobotną, ale także ze zdobyciem przez nią kwalifikacji. Podniesienie kwalifikacji ma się wiązać z premią zarówno dla bezrobotnego jak i pracodawcy.  Na razie znamy mało szczegółów w tym zakresie – będziemy je śledzić. Być może okaże się to korzystną dla pracodawcy formą przekwalifikowania osoby bezrobotnej.

Rolnicy trafią szerzej na rynek pracy?

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem ma być możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy przez rolników posiadających nieruchomość rolną obejmującą obszar użytków rolnych o powierzchni powyżej 2 haprzeliczeniowych, nie mających stałych dochodów. W obecnym stanie prawnym osoby te nie mogą zarejestrować się jako osoby bezrobotne w urzędach pracy i korzystać z wszystkich form pomocy przewidzianych w ustawie. Rozwiązanie to ma zapewnić  rolnikom możliwość zdobycia nowych umiejętności i kwalifikacji. Skorzystają też pracodawcy, którzy zyskają nowe zasoby kadrowe i nie będą zmuszeni do pozyskiwania pracowników z zagranicy.

Krajowy Fundusz Szkoleniowy nie tylko dla pracodawców

Otwarty ma być także dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) dla osób prowadzących firmy jednoosobowe oraz osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Aktualnie z tych środków mogą korzystać tylko pracodawcy, a przyznane środki mogą przeznaczyć na kształcenie swoje lub swoich pracowników. Zmiana ma doprowadzić do zwiększenia udziału dorosłych Polaków w szkoleniach oraz podniesienia ich umiejętności i kwalifikacji zgodnie z potrzebami rynku pracy.

Rząd planuje przyjąć projekt ustawy w III kwartale tego roku.

Źródło:

Informacja w wykazie prac legislacyjnych rządu odnośnie projektu ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, https://www.gov.pl/web/premier/projekt-ustawy-o-rynku-pracy-i-sluzbach-zatrudnienia

Autor: Marta Wszoła

Autor: Marta Wszoła

Prawnik, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji w Szczecinie. W latach 2009-2013 zatrudniona w Publicznych Służbach Zatrudnienia jako Specjalista ds. Rozwoju Zawodowego. Aktualnie związana z administracją samorządową. Autorka licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz prawa turystycznego.

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 264 - Czerwiec 2024

Aktualności kadrowe nr 264 - Czerwiec 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Nowa umowa po przerwie lub bez przerwy - obowiązki pracodawcy