Zwolnienie długo chorującego z art. 53 kp – jak zapisać przyczynę (wzory)

Dodano: 21 maja 2024

Załóżmy, że zwalniamy pracownika długo chorującego bez wypowiedzenia bez jego winy z art. 53 kp, po upływie okresów ochronnych wskazanych w tym artykule. Jak prawidłowo zapisać przyczynę wypowiedzenia w piśmie rozwiązującym umowę? Podajemy wzory zapisów – w zależności od przypadku.

Przypadek 1. Po 182 dniach zasiłku badanie kontrolne i niezdolność do pracy

Może być tak, że pracownik po zakończeniu okresu zasiłkowego (tzn. zasadniczo po 182 dniach zasiłku) nie otrzyma już żadnych dalszych świadczeń. Wówczas trzeba go skierować na badania kontrolne. Jeśli w ich wyniku okaże się zdolny do pracy, trzeba go przyjąć z powrotem. Jeśli jednak w wyniku badań okaże się niezdolny do pracy, można rozwiązać mu umowę z art. 53 kp, a wówczas zapis dotyczący przyczyny rozwiązania umowy może być następujący:

Wzór

„Z dniem otrzymania niniejszego pisma, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp rozwiązuję z Panią/Panem bez zachowania okresu wypowiedzenia umowę o pracę zawartą w dniu ……. z powodu niezdolności do pracy z tytułu choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, który upłynął w dniu ….. Fakt nieodzyskania zdolności do pracy został potwierdzony wynikiem badań profilaktycznych (o czym świadczy treść orzeczenia o braku zdolności do pracy wystawionego w dniu… przez lekarza medycyny pracy z …)”.

Przypadek 2. Po 182 dniach zasiłku – renta

Może być tak, że pracownik po okresie zasiłkowym uzyskuje rentę. Wówczas przeważnie pracownik nie stara się już o powrót do pracy i wówczas – zdaniem większości autorów – można go zwolnić z art. 53 kp nawet bez badań kontrolnych (o ile wcześniej strony nie umówią się na rozwiązanie umowy za porozumieniem). Może być też tak, że – mimo przyznania renty – pracownik zgłosi się do pracy z zamiarem jej wykonywania. W tym ostatnim przypadku kierujemy go na badania kontrolne i w zależności od wyniku tych badań: dopuszczamy do pracy albo zwalniamy z art. 53 kp. We wszystkich tych przypadkach, gdy w związku z rentą zwalniamy go z art. 53 kp możemy zapisać przyczynę rozwiązania umowy w identyczny sposób, jak w przypadku 1 (więc tu nie dajemy osobnego wzoru).

Przypadek 3. Zwolnienie na świadczeniu rehabilitacyjnym (najwcześniej w 4. miesiącu)

Jeśli pracownik po okresie zasiłkowym otrzymuje świadczenie rehabilitacyjne, to jest chroniony jeszcze przez pierwsze 3 miesiące pobierania tego świadczenia (w praktyce chodzi o 90 dni). Jednak po ich upływie – jeśli pracownik nadal pobiera świadczenie rehabilitacyjne (czyli np. w 4. czy 5 miesiącu pobierania tego świadczenia, najwcześniej w 91. dniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, o ile zostało z góry przyznane na dłużej niż 3 miesiące) – można go zasadniczo (poza skrajnymi przypadkami, takimi, jak opisany w poprzednim numerze na str. 3) zwolnić z art. 53 kp i to bez badań kontrolnych. W takim przypadku zapis przyczyny rozwiązania umowy może wyglądać w ten sposób:

Wzór

„Z dniem otrzymania niniejszego pisma, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp rozwiązuję z Panią/Panem bez zachowania okresu wypowiedzenia umowę o pracę zawartą w dniu … z powodu niezdolności do pracy z tytułu choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku (który upłynął w dniu ….) oraz upływu okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego za pierwsze 3 miesiące, gdyż świadczenie to zostało przyznane Pani/Panu na … [np. 12] miesięcy i to potwierdza okres niezdolności do pracy dłuższy niż okres ochronny przewidziany w powołanym art. 53 kp”.

Przypadek 4. Zwolnienie po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego

Jeśli pracownik ma krótkie świadczenie rehabilitacyjne – do 3 miesięcy (czyli np. równo na 90 dni), to po jego powrocie nie możemy już automatycznie go zwolnić. Musimy najpierw skierować go na badania kontrolne – i w zależności od wyniku tych badań: przyjąć do pracy albo zwolnić z art. 53 kp.

Może też się zdarzyć, że pracownik miał długie świadczenie rehabilitacyjne (np. 6-miesięczne), ale nie skorzystaliśmy z możliwości, aby zwolnić go z art. 53 w 4., 5. czy 6. miesiącu pobierania tego świadczenia. W takim przypadku po zakończeniu świadczenia pracownik powinien odbyć badania kontrolne i w zależności od ich wyniku: wraca do pracy, albo zwalniamy go z art. 53 kp.

I wreszcie, może też być i tak, że pracownik po świadczeniu rehabilitacyjnym uzyskuje rentę i – jeśli nie zgłasza chęci pracy (i nie zwalnia się za porozumieniem) – zwalniamy go z art. 53 kp.

We wszystkich tych przypadkach zapis może wyglądać w ten sposób:

Wzór

„Z dniem otrzymania niniejszego pisma, na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b kp rozwiązuję z Panią/Panem bez zachowania okresu wypowiedzenia umowę o pracę zawartą w dniu …. z powodu niezdolności do pracy z tytułu choroby trwającej dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego (który upłynął w dniu…). Dowodem, że po upływie okresu ochronnego nie odzyskała/ł Pani/Pan zdolności do pracy jest wynik badania kontrolnego, w wyniku którego orzeczono brak zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (orzeczenie z dnia … nr…)”.

Nie zapomnijmy o pouczeniu o odwołaniu się do sądu

Pamiętajmy o tym, że w piśmie rozwiązującym umowę bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby (podobnie zresztą jak przy wypowiedzeniu lub „dyscyplinarce”) trzeba też dodać pouczenie o odwołaniu do sądu, które może wyglądać w ten sposób:

Wzór

Jednocześnie informuję, że w terminie 21 dni od doręczenia niniejszego pisma przysługuje Panu prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy ……. ul. ……..

art. 30 § 4, art. 53 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r., poz. 1465).

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 264 - Czerwiec 2024

Aktualności kadrowe nr 264 - Czerwiec 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Nowa umowa po przerwie lub bez przerwy - obowiązki pracodawcy