Ochrona przedemerytalna a prawo do wcześniejszej emerytury

Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 26 kwietnia 2024

PYTANIE: Jak liczyć ochronny wiek przedemerytalny, gdy ktoś ma okresy pracy w szczególnych warunkach i być może z racji tego – możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę? Chodzi o to, że pracownik ustnie twierdzi, że ma wystarczające okresy pracy w szczególnych warunkach, by taką emeryturę otrzymać – i dlatego oświadcza, że już (wcześniej) zaczęła go obowiązywać ochrona – ale ich nie udokumentował. I teraz, czy jest we wcześniejszym wieku ochronnym czy nie? Skąd pracodawca ma to wiedzieć? Jeśli wypowiemy umowę bez potwierdzonych tych okresów, a on potem je udokumentuje, to czy musimy cofnąć wypowiedzenie?

ODPOWIEDŹ: Pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach są objęci ochroną przedemerytalną na 4 lata przed osiągnieciem obniżonego wieku emerytalnego.

 

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Kodeks pracy nie definiuje pojęcia „wiek emerytalny”. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego przyjmuje się, że chodzi tu o wiek emerytalny, o którym mowa w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U. z 2016 r. poz. 887). Zatem ochrona dotyczy okresu 4 lat przed osiągnięciem tzw. powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi co najmniej 60 lat dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Ustawowo obniżony wiek emerytalny przesuwa ochronę

Ochroną objęci są również pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którzy ze względu na rodzaj wykonywanej pracy mają ustawowo obniżony wiek emerytalny. W przypadku takich pracowników okres 4 lat wstecz należy liczyć od przysługującego im obniżonego wieku emerytalnego.

Zdaniem Sądu Najwyższego:

Wyrażony w art. 39 k.p. zakaz wypowiedzenia umowy o pracę obejmuje pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jeżeli dalszy okres zatrudnienia umożliwi im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem niższego wieku emerytalnego na podstawie art. 32 lub art. 46 ustawy oraz pracowników, którzy spełnili do 31 grudnia 1998 r. warunek stażu ubezpieczeniowego (ogólnego i szczególnego) uprawniający ich do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym na podstawie art. 184 u.e.r.f.u.s. Oznacza to, że obniżony w stosunku do powszechnego wiek emerytalny tej kategorii pracowników jest dla nich normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym, co z kolei sprawia, że w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego właściwego dla określonych kategorii zatrudnienia korzystają oni ze szczególnej ochrony przewidzianej w art. 39 k.p.

Wyrok Sądu Najwyższego z 24 października 2017 r. II PK 300/16

Ochrona na 4 lata przed obniżonym wiekiem emerytalnym

Jeżeli więc pracownik zatrudniony w warunkach szczególnych może przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym, to ochroną przed wypowiedzeniem umowy o pracę objęty jest na 4 lata przed osiągnięciem tego niższego wieku emerytalnego.

Dokumentowanie

Płatnicy składek są zobowiązani do wystawiania zaświadczeń o okresach pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przypadających przed 1 stycznia 2009 r. Przepisy nie określają wzoru takiego zaświadczenia. Powinno ono jednak wskazywać okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, jej rodzaj i zajmowane stanowiska oraz wymiar czasu pracy. Okresy wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze z tego okresu wskazywane są też w świadectwie pracy.

Natomiast pracodawca nie musi potwierdzać – ani w osobnym dokumencie ani w świadectwie – okresów takiej pracy przypadających po 31 grudnia 2008 r. (choć jeśli dobrowolnie to zrobi w świadectwie, nie uważa się tego za błąd), gdyż dane w tym zakresie są ewidencjonowane na indywidualnych kontach ubezpieczonych, na podstawie informacji przekazywanych corocznie przez płatników do ZUS.

Jeśli więc pracodawca – czy to na podstawie zapisów w świadectwie pracy, czy np. na podstawie innych dokumentów przedstawionych przez pracownika dojdzie do wniosku, że ma on prawo do wcześniejszej emerytury, musi mieć na względzie, że jego wiek ochronny obejmuje odpowiednio wcześniejszy okres.

A jeśli pracownik nie przejdzie na emeryturę wraz z obniżonym wiekiem? Czy to przedłuża ochronę?

Pracownik może skorzystać z ochrony przedemerytalnej tylko jeden raz w życiu. Oznacza to, że osoba, która zgodnie z ustawą może uzyskać uprawnienie emerytalne w wieku niższym niż powszechny, korzysta z ochrony gwarantowanej w art. 39 k.p. w okresie poprzedzającym osiągnięcie przez nią obniżonego wieku i traci tę ochronę (definitywnie) w dacie osiągnięcia tego wieku. Taki pracownik nie uzyska już (ponownej) ochrony po skończeniu wieku obniżonego a przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Przyjęcie innego wniosku prowadziłoby do wydłużenia okresu ochronnego ponad 4 lata, wbrew regulacji z art. 39 k.p. (por. wyrok SN z 10 października 2018 r., II PK 161/17).

Zgodnie z orzecznictwem SN, dla ochrony z art. 39 k.p. nie ma znaczenia uprzednie "ukrywanie przez pracownika możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę". Należałoby to rozumieć w ten sposób, że niezależnie od tego, czy pracownik udokumentował pracodawcy możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę, czy nie, jego ochrona jest przesunięta i obowiązuje na 4 lata wstecz od obniżonego wieku emerytalnego.

W razie czego – trzeba cofnąć wypowiedzenie

Załóżmy, że pracownik poinformował pracodawcę, że jest uprawniony do przejścia na emeryturę w niższym wieku i znajduje się już w ochronie przedemerytalnej, ale tego nie udokumentował. Pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę. A wówczas pracownik doniósł następnie dokumenty potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze. W mojej opinii pracodawca powinien więc cofnąć wypowiedzenie, a jeżeli umowa się już rozwiązała, pracownik może przed sądem dochodzić przywrócenia do pracy.

  • art. 39 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465),
  • art. 24 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.),
  • art. 51 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 164 ze zm.).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz  
Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Specjalista z zakresu prawa pracy, autorka licznych artykułów, porad i wyjaśnień z zakresu prawa pracy, w tym w szczególności dotyczących problematyki urlopów wypoczynkowych, nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem.

Testuj BEZPŁATNIE Aktualności kadrowe przez 48 godzin

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024

Aktualności kadrowe nr 263 - Maj 2024
Dostępny w wersji elektronicznej

Które okresy wlicza się do stażu pracy?